MÝTY VE VÝŽIVĚ

V dnešní době je internet plný informací, ale ne všechny jsou pravdivé. Věřím, že jste už někdy slyšela minimálně jednu z těchto vět.

Nesmíš jíst po 18. hodině

Je pravdou, že slinivka břišní je po 18. hodině méně aktivní, ale určitě to není důvod, proč byste nemohla jíst po 18. hodině.

Především u lidí, kteří chodí spát v pozdějších večerních hodinách, by vznikla moc dlouhá pauza bez jídla a důsledkem by mohlo být noční přejídání.

Problémem bývá velikost porce, kterou si dáte večer. Nejčastěji se stává, že celý den nejíte a večer se nacpete vším, co doma najdete. Je vhodné se zaměřit na pravidelnost během celého dne.

Pamatujte, že poslední jídlo by mělo být 1 – 2 hodiny před spánkem.

Nesmíš sacharidy večer

Proč by ne?

Pokud příjem sacharidů sedí do celkového denního příjmu, klidně si ty sacharidy navečer nebo večer dejte, nejsou problémem.

Jedině, když omezíš pečivo, zhubneš

Ano, při vyřazení pečiva samozřejmě zhubnete. Ale není to tím, že vyřadíte pečivo, ale tím, že se sníží celkový denní příjem. Rozhodně to není důvod, proč byste si to pečivo nemohla dát.

Samozřejmě bílé pečivo není vhodné. Zaměřte se na celozrnné pečivo, které obsahuje komplexní sacharidy a vlákninu. 1 – 2 porce pečiva denně si klidně dejte.

Cukr je jed a způsobuje obezitu

Obezita je spíše spojována s celkovým zvýšením denního energetického příjmu, nikoli jenom se zvýšenou spotřebou cukru. Samozřejmě spotřeba cukru dlouhodobě stoupá, a proto byste se měli zaměřit na správnou denní dávku jednoduchých cukrů, která odpovídá 5 – 10 % z celkového denního energetického příjmu.

O cukrech se dozvíte více v článku CO BYSTE MĚLA VĚDĚT O CUKRECH.

Tuky nejsou potřeba

Tuk je důležitý a vaše tělo ho potřebuje, jelikož zastává spoustu funkcí, které tělo vykonává.

Denní příjem tuků by měl být 30 % z celkového denního energetického příjmu. 1/3 by měly být ze živočišných zdrojů a 2/3 z rostlinných zdrojů.

Kde najdete kvalitní tuky – tučné ryby, rostlinné oleje (řepkový, lněný, olivový, atd.), luštěniny, ořechy, semínka, avokádo.

Nežer, budeš tlustá

Je pravdou, že čím méně jíte, tím více přibíráte nebo se vám nedaří zhubnout. Jelikož vaše tělo je opravdu chytré, tak když omezíte příjem energie, tak tělo si naopak hromadí a ukládá energii a živiny na horší časy, kdy zase budete hladovět. Základem je pravidelnost, pestrost a správně nastavený jídelníček. Určitě to není o tom, že nesmíte jíst. 

Pokud chcete zhubnout, měla byste být v kalorickém deficitu, tzn. energetický příjem, musí být nižší, než výdej, a zároveň nesmí být nižší než bazální metabolismus.

Více o tom, co dělat, když se vám nedaří zhubnout, naleznete v článku CO DĚLAT, KDYŽ SE VÁM NEDAŘÍ ZHUBNOUT.

Snídaně není důležitá

Je dokázané, že absence snídaně způsobuje:

  • u dětí nižší kognitivní výkon,

  • častější výskyt obezity, hypertenze, zvýšení hladiny cholesterolu,

  • chuť na nezdravá jídla v průběhu dne,

  • souvislost s vytvořením nezdravých návyků (pití kávy, alkoholu, kouření cigaret, atd.).

ZÁVĚREČNÉ TIPY A RADY

-> Neřiďte se vším, co slyšíte.

-> Dejte na svou intuici.

-> Když si nevíte rady, poproste o pomoc.

Bc. Karolína Růžičková

Jsem masérka, praktik Access Bars®, EFT terapeutka, poradkyně výživy a zdravého životního stylu. Pomáhám ženám najít cestu ke zdravému funkčnímu tělu a spokojenému životu plnému energie a radosti. Nyní se věnuji převážně maminkám s malými dětmi a ukazuji jim, jak zvládat každodenní výzvy s nadhledem a užívat si společné chvíle s radostí. Více o mně se dozvíte ZDE.

  Nechcete na nic čekat a udělat první krok hned teď? Vyberte si na stránce ZDARMA PRO VÁS

  Zajímá vás, jak spolu můžeme rozjet vaši změnu? Tak koukněte na stránku CO NABÍZÍM

Vysvětlivky k článku

bazální metabolismus = nejmenší množství přijaté energie pro zachování základních životních funkcí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..