Návyk je chování, které děláte pravidelně. Je to chování, které se zopakovalo tolikrát, že se zautomatizovalo (časem se stane zcela přirozenou činností, kterou začnete vykonávat zcela automaticky). Vzniká jako rekce na nějaký problém. Je to naučené chování, které vychází z předchozích zkušeností.
Každý návyk se skládá z 5 prvků, které jsou klíčové pro úspěšnou změnu návyků:
1. Spouštěč, podnět neboli okolnost, která vyvolá touhu a spouští nutkání provést určitou akci. Musíte si uvědomit co je spouštěčem návyku (událost, místo, čas, člověk, pocit) – identifikovat všechny spouštěče. Připravit se předem na nutkání, které přijde a naplánovat, co uděláte.
2. Touha, která vyvolá reakci. Touha je pocit, že vám něco schází. Touha je pokus o řešení základních problémů, za kterými je vždy hlubší motiv.
3. Akce, činnost, kterou provedete vědomě ihned, když se objeví spouštěč, a díky které dostanete odměnu. Vždy musí nastat nějaká akce, když zjistíte, co je spouštěčem, potřebujete změnit akci, která následuje.
4. Zpětná vazba – co se stane bezprostředně potom, co akci provedete – negativní (nepříjemná, odrazuje od dalšího opakování návyku) nebo pozitivní (přináší dobrý pocit, motivuje návyk zopakovat), dlouhodobá (pozitivní následky pociťujete po delší době) nebo okamžitá (pozorujete ihned po dokončené akci).
5. Odměna je okamžité potěšení.
Zlozvyku se nelze zbavit, lze ho pouze nahradit novým, pozitivním návykem. Opakováním se stává nový návyk více automatický. Čím častěji opakujete tyto prvky, tím je návyk silnější.